تبلیغات
آشنایی با مصالح نوین در ساختمان - ورمیکس Vermix - موجودیت‌ها
جمعه 11 بهمن 1387

موجودیت‌ها

   نوشته شده توسط: مهندس مسعودی فر    

·        در مجتمع‌های مسکونی که در حال حاضر بیشترین طیف مناطق مسکونی را در بر می‌گیرد به دلیل استفاده از سازه‌های مقاوم، جداکننده فضاهای طراحی شده با حداقل ضخامت؛ در جهت بهره‌وری از حداکثر زیربنای مفید اجرا میشود. این جدا کننده‌ها عموماً از مصالح سنتی آجر در وسط و لایه گچ‌وخاک و گچ سفید کاری در دو طرف و یا در موارد بسیاری نیز فقط در یک سو تشکیل می‌گردند. این طریقه اجرا هرچند به سهولت و بر حسب عادت و سنت انجام می‌شود ولیکن دارای تبعات ثانویه نیز می‌باشد که به طور مختصر و فهرست‌وار بیان می‌گردد:

1.     آیا تا کنون از شنیدن صدای همسایگان مجاور اعم از محاوره‌های روزمره و یا صدای وسایل صوتی و تصویری آنان آزرده نشده‌اید؟

2.     آیا  نگران انتقال صحبتهای خانوادگی خود و شنیده‌شدن توسط دیگران نبوده‌اید؟

3.     آیا تا کنون سرو صدای ناشی از عبور همسایگان را از راه‌پله‌ها و حرکت آسانسور، که امری اجتناب ناپذیر می‌باشد شما را نگران نساخته‌است؟

4.     آیا تاکنون در فصل زمستان سطوح سفیدکاری شده دیوارهای محل سکونت خود را لمس کرده‌اید؟ و در این صورت برودت و سرمای دیوار را حس نموده‌اید؟

5.     آیا سطوح نورگیر و بازشوهای منزل شما (بعنوان مهم‌ترین محل تبادل حرارتی) بیشتر است یا سطوح اندود شده با گچ؟

6.     آیا همانگونه که در زمستان سرمای هوای بیرون را در روی سطح گچ اندود شده حس کرده‌اید؛ اندیشیده‌اید که در تابستان نیز این سطوح گرم تر می‌باشند؟

7.     آیا می‌دانیم که برای گرم کردن و سرد کردن این سطوح گسترده در منزلمان چه هزینه‌ای را می‌پردازیم؟

8.     آیا تاکنون از نزدیک و یا در مستندات از چگونگی توسعه حریق در همین ابنیه بظاهر مستحکم آگاهی یافته‌ایم؟

9.     آیا میدانیم آتش‌سوزی به طورمستقیم تنها جزیی از تلفات جانی را موجب می‌گردد؟!! و بیشترین تلفات در این حوادث ناشی از خفگی در اثر استنشاق گازهای مسموم که در اثر سوختن مصالح ساختمانی ایجاد می‌شود؛ در بر می‌گیرد؟

10.  آیا میدانیم که در آتش‌سوزی در مجتمع‌های بزرگ به دلیل عدم مقاومت سازه در مقابل حرارت؛ قبل از توسعه حریق بواسطه ملزومات داخلی، ناپایداری و عدم تحمل حرارت تولید شده و تخریب اسکلت ساختمان در یک آن تمامی بنا را نابود می‌کند؟جدیدترین قالبهای بلاگفا


جدیدترین کدهای موزیک برای وبلاگ